Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 38045
تعداد بازدید : 1183

شخصيت شناخته شده سيدالشهداء در شش حدیث نورانی

شخصيت شناخته شده سيدالشهداء در شش حدیث نورانی

شخصيت شناخته شده سيدالشهداء در شش حدیث نورانی
1- حديثي جالب در ابتداي خلقت اهل البيت
2- توسل حضرت آدم به اهل البيت
3- نام حسين از جانب خداوند تعيين گرديده است
4- نام سيدالشهداء بر درب بهشت و عرش نقش بسته است
5- حضرت فاطمه به مجالس نظر دارند
6- اسرار روز عاشورا

شخصيت شناخته شده سيدالشهداء در شش حدیث نورانی

1- حديثي جالب در ابتداي خلقت اهل البيت

شخصي بنام فيضة ابن يزيد جعفي گويد: نزد امام صادق عليه السلام رفتم، ديدم سه نفر از اصحاب حضرت، پيش حضرت، حضور دارند، سلام کردم و نشستم، آنگاه عرض کردم: اي پسر پيامبر من براي استفاده به محضر شما آمده ام، حضرت فرمود: بپرس اما کوتاه عرض کردم:

قبل از اينکه خداوند زمين و آسمان و نور و ظلمت را بيافريند شما کجا بوديد؟ حضرت فرمود: الان که وقت اينگونه مسائل نيست، مگر نمي داني که محبت ما مخفي و دشمني با ما رشد پيدا کرده است، ما دشمناني داريم از جن (گويا منظور حضرت جاسوسهاي حکومت بوده است) که سخن ما را نزد دشمنان ما از آدميان پخش مي کنند، همانا ديوارها هم گوش دارند مثل گوشهاي مردم؟

عرض کردم: کار از کار گذشته و من سؤالم را کرده ام، حضرت فرمود: ما شبحهاي نور بوديم اطراف عرش خداوند، که خداوند را پانزده هزار سال قبل از خلقت آدم تسبيح مي کرديم، چون خداوند آدم را آفريده ما را در صلب او جاي داد، و ما را همواره از صلبي پاک به رحمي پاک منتقل مي نمود تا اينکه محمد صلي الله عليه و آله را مبعوث نمود، پس مائيم دستگيره محکم خداوند، هر که به ما چنگ زند نجات يافته و هر که از ما منحرف شود هلاک گرديده است. [1]  الحديث.

تفسير فرات ابن ابراهيم ص 207

 

2- توسل حضرت آدم به اهل البيت

و در روايات اهل سنت نيز آمده است که ابن عباس گويد: حضرت آدم از خداوند سؤال نمود آيا کسي را که برتر از من باشد آفريده ايد، خداوند فرمود: آري و اگر اينها نبودند ترا نمي آفريدم، سپس خداوند به فرشتگان فرمان داد تا پرده ها را بالا زنند، حضرت آدم پنج شبح در مقابل عرش ديد، که اشباح پيامبر و علي و فاطمه و حسن و حسين (عليهم السلام) بود، و از همين جا بود که وقتي دچار آن خطا شد، خداوند را بحق محمد و علي و فاطمه و حسن و حسين (عليهم السلام) قسم داد و خداوند توبه او را پذيرفت. [1] .

مؤلف گويد: روايات در مورد خلقت ارواح ائمه بسيار زياد و در کتب علماء شيعه مفصل بيان شده است، و همين روايات روزنه خوبي است براي کساني که مي خواهند به عظمت اهل البيت عليهم السلام در پيشگاه الهي پي ببرند.

الغدير ج 7 ص 301

 

3- نام حسين از جانب خداوند تعيين گرديده است

اسماء گويد: وقتي امام حسين عليه السلام متولد شد، حضرت را در پارچه سفيدي پوشانده، به دست پيامبر دادم، حضرت در گوش راست وي اذان و در گوش چپ او اقامه قرائت نمود، سپس او را در دامن خود نهاد و گريست، عرض کردم پدر و مادرم فدايت باد چرا گريه مي کنيد؟ فرمود: براي پسرم مي گريم، عرض کردم: او همين الان متولد شده است، فرمود: گروه ستمگر پس از من او را مي کشند، خداوند آنها را به شفاعت من نرساند، سپس فرمود: اي اسماء اين خبر را به فاطمه مگو، چرا که تازه فارغ شده است، سپس به حضرت علي عليه السلام فرمود: نام فرزندم را چه گذاردي؟ حضرت عرض کرد: من بر شما در اسم گذاري سبقت نمي گيرم. (الي ان قال) پيامبر اکرم فرمود: من نيز بر پروردگارم در نام او سبقت نمي گيرم، در اين ميان جبرئيل نازل شد و گفت: اي محمد خداوند علي اعلي ترا سلام مي رساند و مي فرمايد: علي نسبت به شما مثل هارون است به موسي، نام پسرت را همنام پسر هارون بگذار، پيامبر فرمود: نامش چه بود؟ گفت: شبير، پيامبر فرمود: به زبان عربي؟ جبرئيل گفت: نامش را حسين بگذار

بحار ج 43 ص 238 از عيون اخبار الرضا عليه السلام

 

4- نام سيدالشهداء بر درب بهشت و عرش نقش بسته است

پيامبر اکرم فرمود: چون (در شب معراج) داخل بهشت شدم ديدم که بر درب آن با خط طلا نوشته است: لا اله الا الله، محمد حبيب الله، علي ولي الله، فاطمة امة الله، الحسن و الحسين صفوة الله، علي مبغضيهم لعنة الله. [1] .

روزي پيامبر اکرم به امام حسين عليه السلام فرمود: خوش آمدي اي زينت آسمانها و زمين، يکي از حاضرين بنام ابي ابن کعب عرض کرد: آيا جز شما کسي زينت آسمانها و زمين است؟ حضرت فرمود: اي ابي ابن کعب، سوگند به آنکه مرا به حق به پيامبري مبعوث نمود، همانا حسين ابن علي در آسمانها بزرگتر است از روي زمين، نام او در طرف راست عرش (اينگونه) نوشته شده است:

((ان الحسين مصباح الهدي و سفينة النجاة))

: همانا حسين مشعل هدايت و کشتي نجات است.

مدينه  المعاجز ص 259

 


5- حضرت فاطمه به مجالس نظر دارند

والد معظم جناب حجة الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد جليل نجفي يزدي - ره - مؤلف کتاب شريف مناقب اهل البيت عليهم السلام که از عاشقان اباعبدالله الحسين و مجالس عزاي حضرت و دلسوختگان آن حضرت بود، در منزل ايشان هر هفته صبح جمعه جلسه روضه و بيان احکام برقرار بود، (جز در سالهاي اواخر عمر شريف ايشان که به علت بيماري طولاني ادامه جلسات مقدور نبود).

ايشان مي فرمود: شخص مستضعفي بود که در جلسه صبح جمعه شرکت مي کرد، اما همينکه صبحانه را مي خورد، پا مي شد و مي رفت، من که مي خواستم به ثواب اقامه عزا نيز بيشتر برسم، از او تقاضا کردم، که اندکي در جلسه بنشيند تا ما هم به فيضي برسيم، آن مرد گفت: باشد، ولي هفته آينده همان کار سابق خود را تکرار کرد، ايشان باز هم به وي تذکر دادند، اما در هفته سوم آن مرد باز هم کار را کرد، والد معظم مي فرمود: من به آن مرد گفتم اگر مي خواهي چنين کني ديگر نيا،

شب جمعه بود که والده معظمه که از جريان بي اطلاع بود، در خواب مي بيند بانوي محترمه اي (صديقه طاهره) در کمال پوشش و حجاب، از کنار منزل ما عبور مي کنند، به ايشان عرضه مي کند که بي بي جان، ما مجلس روضه داريم تشريف بياوريد، ايشان مي فرمايند: من به مجلس شما نمي آيم، زيرا آن مرد را جواب کرده ايد، او بيايد ما هم مي آئيم!!

والد معظم مي فرمود: آن مرد را پيدا کردم و اکرام نمودم و به او گفتم: به مجلس روضه ما بيا، هر وقت خواستي بنشين، هر وقت خواستي برو.

 

6- اسرار روز عاشورا

موسي کليم (ع) در کوه طور در مناجات خود در پيشگاه خداوند متعال عرضه‌داشت‌:

«خدايا! چرا امت پيامبر خاتم را بر ساير امت‌ها برتري بخشيده‌اي‌.

ندا رسيد به دليل‌ِ ده خصلتي که در آنها وجود دارد.

موسي کليم (ع) گفت‌: خدايا آن ده خصلت کدامند، تا به بني اسرائيل تذکر بدهم تاآنها را انجام دهند.

ندا رسيد آن ده خصلت عبارتند از:

1 - نماز؛ 2 - زکات‌؛ 3 - حج‌؛ 4 - جهاد؛ 5 - نماز جمعه‌؛ 6 - نماز جماعت‌؛ (ع) -قرآن‌؛ 8 - دانش‌؛ 9 - روزه‌؛ 10 - عاشورا.

موسي کليم (ع) عرضه داشت عاشورا چيست‌؟

        1)    خداوند متعال فرمود: عاشورا همان‌روز گريه کردن و شبيه گريه کنندگان بودن براي نوة محمد (ص) و خواندن مراثي و اقامه‌ماتم بر مصيبت فرزند مصطفي است‌.

       2)    اي موسي‌! کسي نيست که در اين روز اشک بريزد و يا در شمار عزاداران باشد، مگرآن که بهشت را براي او منظور مي‌دارم.

       3)    و کسي در اين روز مالي را در اين راه خرج نمي‌کند،جز آن که برکتي در مال او مقرر مي‌دارم و در برابر هر درهمي‌، هفتاد درهم به او خواهم داد . بهشت را جاي او گردانم و مورد عفو و غفران خويش قرار دهم‌.

       4)    به عزت و جلال خودم‌سوگند! که هيچ زني يا مردي نيست که در روز عاشورا اشکي خالصانه بريزد، جز آن که‌پاداش صد شهيد را به او عطا خواهم کرد.»

امام حسین و عاشورا علی شریعتی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    عبد اللَّه بن سنان از امام صادق عليه السّلام روايت كرده است كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: در وقت هر نماز، فرشته‏اى اين صلا دهد كه: اى مردم! بپا خيزيد و با نماز خود آن آتشهايى را كه با دستهاى خود در پشت خويش بر افروخته‏ايد خاموش كنيد

    ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق

لينک هاي مفيد