Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 95169
تعداد بازدید : 1910

آداب زيارت آداب سفر زیارتی

آداب زيارت آداب سفر زیارتی

آداب, زيارت ,زائر, غسل, حرم, لباس , علماي ,نخودكي , بهايي, شيخ , ضريح , قلب , امين, الله, حرم , تلاوت , خدمتكاران , تعظيم , بالا سر , وداع

                 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم

آداب زيارت

1)   شفاف كردن آينه ي زائر ( آينه ي زائر و آينه ي مزور در مقابل هم در حال زيارت )

2)   غسل كردن در اصفهان قبل از حركت .( در طول سفر، همكاري، اخلاق نيكو،خدمت به يكديگر و.......... موجب قبولي زيارت و خشنودي آن امام همام است.)

3)   غسل كردن پيش از دخول به حرم. ( و با باطل شدن آن مستحب است  غسل  اعاده شود )

4)   براي زيارت لباس نو و  پاك  پوشيدن (مثلا با لباس ورزشي انسان ورزشش مي آيد )

5)   از محل اسكان تا حرم  هر گز متوجه اطراف خود و مغازه ها و اشياء نباشد و فقط متوجه آقا باشد تا گرفتار داستان صابوني نشود .

6)   قبل از زيارت حضرت رفتن به زيارت علماي آن مكان مقدس و واسطه قرار دادن آنها در نزد حضرت ( مثل آيه الله نخودكي و شيخ بهايي )

7)   خواندن اذن دخول

8)   داخل نشدن به حرم تا هنگام اجازه ي حضرت . و علامت اجازه وَ فَتَحْتَ بَابَ فَهْمِي بِلَذِيذِ مُنَاجَاتِهِمْ است .

9)   اگر حال منقلب شد شكر خداوند كند و الا  به حالت انتظار در آيد و  فكر كند كجاي كار را خراب كرده است استغفار كند . به چهل مومن دعا كند . و به حضرت  التماس كند .

10)                       با خضوع و خشوع داخل شد ن و در حين دخول پاى راست را مقدّم دارد در وقت بيرون آمدن پاى چپ را.

11)                       در صورت امكان و بدون مزاحمت ديگران  خود را به ضريح بچسباند( و يا نزديك ضريح باشد ) و بعضى توهّم كرده اند كه دور ايستادن بهتر است و اين غلط است چه در احاديث وارد شده كه بر ضريح تكيه بايد كرد و بوسيدن ضريح جايز است و در بوسيدن آستانها حديثى وارد نشده و بعضى از مجتهدين اماميّه برآنند كه جايز است.


12)                       احضار قلب است در جميع احوال بحسب استطاعت و توبه كردن از جميع گناهان.

13)                       براي زيارت خواندن رو بقبله نكند بلكه رو به ضريح و پشت بقبله كردن بهتر است.( از ورودي مسجد گوهر شاد وارد شود . )

14)                       زيارت بطريق منقول ( زيارت جامعه ي كبيره زيارت امين الله زيارت مخصوصه ي حضرت زيارت هفت حديث )

15)                       نماز زيارت در قسمت بالا سر ( در حرم به طرق قبله بايست در حالي كه ضريح  در طرف چپ شما قرار گيرد و لا غير )

16)                       بر سر بالين آمدن و رو بقبله نمودن و.خواندن دعاي بعد از  زيارت ( مخصوصا دعاي عاليه المضامين ، غفلت نشود . )

17)                       در آن مكان تلاوت قرآن نمودن و ثواب آن را به صاحب ضريح هديه كردن چه نفع آن باز به او مى رسد و سبب تعظيم صاحب قبر است. ( و همچنين خواندن صلوات مخصوص كه سري از اسرار آل محمد است و  نه خاصيت مهم دارد و به روايت امام رضا عليه السلام و در كتاب ثواب الاعمال شيخ صدوق است . )

18)                       درس گرفتن از حضرت . ( گوشه اي از حرم بنشيند و التماس كنيد  و اصرار نماييد كه حضرت چيزي به شما الهام كند .)

19)                       تصدّق نمودن و هديه دادن بر خدمتكاران و نگاهبانان آن مقام و محتاجان آنجا چه ثواب تصدّق در آن مقام مضاعف مى شود.

20)                       تعظيم خدمتكاران و نگاهبانان آن مقام چون در حقيقت  تعظيم ايشان تعظيم صاحب قبر است.

21)                       زياد در حرم ننشستن  ( با عشق وارد حرم بشو و با عشق بيرون بيا مثل غذاي جسم  ) و دفعات حرم رفتن را زياد كن .

22)                       در هر زيارتي  از خداى تعالى  بخواهد خداوند دو باره زيارت آن حضرت را نصيب او گرداند .

23)                       آن كه در وقت بيرون آمدن از آن مقام روى به ضريح كرده پس پس بيرون آيد.

24)                       خواندن زيارت وداع د ر روز آخر ( التماس دعا براي فرج امام زمان عليه السلام صلوات)


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    قال علی علیه السلام : وَ الشُّبْهَةُ عَلَى أَرْبَعِ شُعَبٍ: إِعْجَابٍ بِالزِّينَةِ وَ تَسْوِيلِ النَّفْسِ وَ تَأْوِيلِ الْعِوَج‏ وَ لَبْسِ الْحَقِّ بِالْبَاطِلِ.

    شبهه(که از ارکان کفر است ) بر چهار شعبه است: اعجاب و خوش آمدن از زينت، و فريب دادن نفس، و توجيه كجروى‏ها، و پوشاندن حق به باطل

    كتاب سليم بن قيس الهلالي ؛ ج‏2 ؛ ص951

لينک هاي مفيد