Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257052
تعداد بازدید : 1222

آيا چشم زدن واقعيت دارد؟ (براى چشم‏ زخم‏) (براى كسى كه چشم‏ زخم‏ خورده)

آيا چشم زدن واقعيت دارد؟ (براى چشم‏ زخم‏) (براى كسى كه چشم‏ زخم‏ خورده)

آيا چشم زدن واقعيت دارد؟ (براى چشم‏ زخم‏) (براى كسى كه چشم‏ زخم‏ خورده)

آيا چشم زدن واقعيت دارد؟

بسيارى از مردم معتقدند در بعضى از چشمها اثر مخصوصى است كه وقتى از روى اعجاب به چيزى بنگرند ممكن است آن را از بين ببرد، يا درهم بشكند، و اگر انسان است بيمار يا ديوانه كند.

اين مساله از نظر عقلى امر محالى نيست، چه اينكه بسيارى از دانشمندان امروز معتقدند در بعضى از چشمها نيروى مغناطيسى خاصى نهفته شده كه كارايى زيادى دارد، حتى با تمرين و ممارست مى‏توان آن را پرورش داد، خواب مغناطيسى از طريق همين نيروى مغناطيسى چشمها است.

در دنيايى كه" اشعه ليزر" كه شعاعى است نامرئى مى‏تواند كارى كند كه از هيچ سلاح مخربى ساخته نيست پذيرش وجود نيرويى در بعضى از چشمها كه از طريق امواج مخصوص در طرف مقابل اثر بگذارد چيز عجيبى نخواهد بود.

بسيارى نقل مى‏كنند كه با چشم خود افرادى را ديده‏اند كه داراى اين نيروى مرموز چشم بوده‏اند، و افراد يا حيوانات يا اشيايى را از طريق چشم زدن از كار انداخته‏اند.

لذا نه تنها نبايد اصرارى در انكار اين امور داشت بايد امكان وجود آن را از نظر عقل و علم پذيرفت.

در روايات اسلامى نيز تعبيرات مختلفى ديده مى‏شود كه وجود چنين امرى را اجمالا تاييد مى‏كند.

در حديثى مى‏خوانيم كه" اسماء بنت عميس" خدمت پيامبر ص عرض كرد: گاه به فرزندان جعفر چشم مى‏زنند، آيا" رقيه" اى براى آنها بگيرم (منظور از" رقيه" دعاهايى است كه مى‏نويسند و افراد براى جلوگيرى از چشم زخم با خود نگهميدارند و آن را تعويذ نيز مى‏گويند).

پيامبر ص فرمود:

نعم، فلو كان شى‏ء يسبق القدر لسبقه العين‏

" آرى، مانعى ندارد، اگر چيزى مى‏توانست بر قضا و قدر پيشى گيرد چشم زدن بود"![1].

 

و در حديث ديگرى آمده است كه امير مؤمنان ع فرمود: پيامبر براى امام حسن و امام حسين" رقيه" گرفت، و اين دعا را خواند:

اعيذكما بكلمات التامة و اسماء اللَّه الحسنى كلها عامة، من شر السامة و الهامة، و من شر كل عين لامة، و من شر حاسد اذا حسد

:" شما را به تمام كلمات و اسماء حسناى خداوند از شر مرگ و حيوانات موذى، و هر چشم بد، و حسود آن گاه كه حسد ورزد مى‏سپارم، سپس پيامبر ص نگاهى به ما كرد و فرمود:" اينچنين حضرت ابراهيم براى اسماعيل و اسحاق تعويذ نمود"[2].

در نهج البلاغه نيز آمده است‏

العين حق و الرقى حق‏

:" چشم زخم حق است و توسل به دعا براى دفع آن نيز حق است"[3].

ذكر اين نكته لازم است كه هيچ مانعى ندارد اين دعاها و توسلها به فرمان خداوند جلو تاثير نيروى مرموز مغناطيسى چشمها را بگيرد همانگونه كه دعاها در بسيارى از عوامل مخرب ديگر اثر مى‏گذارد و آنها را به فرمان خدا خنثى مى‏كند.

اين نيز لازم به يادآورى است كه قبول تاثير چشم زخم به طور اجمال به اين معنى نيست كه به كارهاى خرافى و اعمال عوامانه در اينگونه موارد پناه برده شود كه هم بر خلاف دستورات شرع است، و هم سبب شك و ترديد افراد ناآگاه در اصل موضوع است، همانگونه كه آلوده شدن بسيارى از حقايق با خرافات اين تاثير نامطلوب را در اذهان گذارده است. [4]

(براى چشم‏ زخم‏)

معمّر بن خلاد گويد: در خراسان متصّدى مخارج و كارهاى حضرت رضا عليه السلام بودم. حضرت دستور داد برايش عطرى تهيه كنم، وقتى تهيّه كردم تعجب کرد و بآن نظر كرد و فرمود اى معمّر چشم زخم واقعيّت دارد، بر پارچه‏اى (حمد) و توحيد و سوره فلق و ناس  و آية الكرسى را بنويس و آن را در جلد شيشه عطر قرار ده.

(و مانند آن)

از امام صادق (ع) روايت است كه چشم زخم واقعيّت دارد، از چشم ديگرى بر خود ايمن مباش و هم از چشم خود بر ديگرى و اگر از چشم زخم ترسيدى سه بار بگو:

(ما شاء الله لا حول و لا قوّة الا بالله العليّ العظيم)

و فرمود: چون يكى از شما با هيأت آراسته‏اى از خانه بيرون مى‏شود بهنگام خروج سوره فلق و ناس را بخوانيد: كه بفرمان حق آسيبى نبينيد ان شاء اللَّه تعالى.

و از آن حضرت (ع): هر كه چيزى از رفقايش او را شگفت آرد به او بارك الله گويد كه چشم زخم واقعيت دارد.

و نبى اكرم (ص) فرمود: چشم زخم مرد را به گور و شتر را به ديك ميفرستد.[5]

 (براى كسى كه چشم‏ زخم‏ خورده)

سوره حمد را بخواند و بنويسد:

(بِسْمِ اللَّهِ أُعِيذُ فُلَانَ بْنَ فُلَانَةَ (اسم کسی که چشم خورده با اسم مادرش بنویسد) بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ‏ شَرِّ مَا خَلَقَ‏ وَ ذَرَأَ وَ بَرَأَ وَ مِنْ كُلِّ عَيْنٍ نَاظِرَةٍ وَ أُذُنٍ سَامِعَةٍ وَ لِسَانٍ نَاطِقٍ‏ إِنَّ رَبِّي عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ‏ وَ مِنْ شَرِّ الشَّيْطَانِ وَ عَمَلِ الشَّيْطَانِ وَ خَيْلِهِ وَ رَجِلِهِ‏ وَ قالَ يا بَنِيَّ لا تَدْخُلُوا مِنْ بابٍ واحِدٍ وَ ادْخُلُوا مِنْ أَبْوابٍ مُتَفَرِّقَةٍ.)[6]

 

 

کلید واژه ها

چشم ,زدن ,واقعيت ,مردم ,چشمها ,اثر ,عقلى ,مغناطيسى ,اشعه ,ليزر,رقيه,دعاها,خرافى ,عوامانه ,دستورات ,شرع ,ترس

 

 

 

 

 

 [1] - " مجمع البيان" جلد 10 صفحه 341.

[2] -" نور الثقلين" جلد 5 صفحه 400.

[3] - نهج البلاغه" كلمات قصار جمله 400( اين حديث در صحيح بخارى جلد 7 صفحه 171 باب العين حق نيز به اين صورت نقل شده است العين حق) در" المعجم المفهرس لالفاظ الحديث النبوى" همين معنى از منابع مختلفى نقل شده است( جلد 4 صفحه 451).

[4] - تفسير نمونه    ج‏24    426

[5] - مكارم الأخلاق / ترجمه ميرباقرى، ج‏2، ص: 261

[6] - مكارم الأخلاق / 415 / لمن تصيبه العين  

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    قَالَ الصادق علیه السلام : مَسْحُ الْوَجْهِ بَعْدَ الْوُضُوءِ يَذْهَبُ بِالْكَلَفِ وَ يَزِيدُ فِي الرِّزْق‏ وَ أُمِرَ بِمَسْحِ الْحَاجِبِ وَ أَنْ يَقُولَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الْمُحْسِنِ الْمُجْمِلِ الْمُنْعِمِ الْمُفَضِّلِ فَلَا تَرْمَدُ عَيْنَا

    و فرمود: دست كشيدن بچهره پس از وضوء ككمك چهره را بزدايد، و روزى را فراوان كند، تذکر: قبل از وضو پاهای خود را خوب بشویید تا تمیز شود که وقتی مسح کشیدید رغبت داشته باشید که آب دست و مسحتون را روی صورت بکشید. البته مومن همیشه باید پاهایش تمیز باشد. و فرمود: بابرو دست كشند و گويند: االْحَمْدُ لِلَّهِ الْمُحْسِنِ الْمُجْمِلِ الْمُنْعِمِ الْمُفَضِل‏تا چشم درد نگيرد،

    بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏59، ص: 27

لينک هاي مفيد