RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 31157
تعداد بازدید : 1253

صفات متقيان در 14 آیه

صفات متقيان در 14 آیه

صفات متقيان در 14 آیه

صفات متقيان در 14 آیه

هُدىً لِلْمُتَّقينَ (2)يقره

 اين كتاب والا رتبه جاى شكى در آن نيست (تأمل در الفاظ و محتوا و حال آورنده آن ترديدى در حقانيت آن نمى‏گذارد)، مايه هدايت پرهيزكاران است (آنها كه صفات پنجگانه زير را از طريق فطرت يا دعوت انبيا به دست آورده‏اند).

1-    ایمان به غیب ( مثل ایمان به امام غایب ، قیامت و خداوند و .... )

2-    اقامه نماز

3-    انفاق ( انفاق سری و علنی که در سوره  آل عمران در آیه 134  آمده است )

الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُونَ (3)

 آنها كه به غيب ايمان دارند (به امور پنهان از حواس مانند خدا، وحى، فرشتگان و معاد) و نماز را برپا مى‏كنند (خضوع در برابر حق دارند) و از آنچه به آنها روزى داده‏ايم انفاق مى‏نمايند.

4-    ایمان به آنچه به سوی پیامبران  نازل شده

5-    یقین به آخرت

وَ الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِما أُنْزِلَ إِلَيْكَ وَ ما أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ وَ بِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ (4)

 و آنان كه به آنچه به سوى تو فرو فرستاده شده و به آنچه پيش از تو (بر پيامبران گذشته) فرو فرستاده شده ايمان دارند و به روز واپسين (قيامت) يقين دارند.

أُولئِكَ عَلى‏ هُدىً مِنْ رَبِّهِمْ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (5)

 آنها هستند كه بر هدايتى (فطرى و عقلى) از سوى خدايشان (پيش از هدايت تشريعى قرآن) قرار دارند و آنهايند كه رستگارند (و قرآن آنها را به كمالات وراى اين امور، هدايت مى‏كند و در كسانى كه منكر اين امورند تأثيرى نمى‏گذارد).

 

 

قُلْ أَ أُنَبِّئُكُمْ بِخَيْرٍ مِنْ ذلِكُمْ لِلَّذينَ اتَّقَوْا عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتٌ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدينَ فيها وَ أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ وَ اللَّهُ بَصيرٌ بِالْعِبادِ (15)آل عمران‏

بگو: آيا شما را بهتر از اينها خبر بدهم؟ براى كسانى كه پروا پيشه كرده‏اند در نزد پروردگارشان بهشت‏هايى است كه از زير (ساختمان و درختان) آنها نهرها جارى است در حالى كه در آنجا جاودانه‏اند، و نيز همسرانى پاكيزه (از پليدى‏هاى جسمى و روحى) و خوشنوديى از سوى خداست، و خداوند به بندگان خود بيناست.

6-    ایمان آوردن

7-    دعا کردن و عرض نیاز به خداوند تبارک و تعالی  در مغفرت و حفظ از عذاب دوزخ

الَّذينَ يَقُولُونَ رَبَّنا إِنَّنا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَ قِنا عَذابَ النَّارِ (16)

آنان كه مى‏گويند: پروردگارا، همانا ما ايمان آورديم، پس گناهانمان را ببخش و ما را از عذاب آتش نگه دار.

 أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِينَ(133) آل عمران

و به سوى آمرزشى از جانب پروردگارتان و بهشتى كه پهناى آن (به اندازه) آسمان‏ها و زمين است (و) براى پرهيزكاران آماده شده بشتابيد

8-    فرو بردن خشم

9-    عفو از خطاکار

10-احساان و نیکی کردن و محبوب خداوند شدن

الَّذِينَ يُنفِقُونَ فىِ السَّرَّاءِ وَ الضرََّّاءِ وَ الْكَظِمِينَ الْغَيْظَ وَ الْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ  وَ اللَّهُ يحُِبُّ الْمُحْسِنِينَ(134)

 همانان كه در وسعت و شادى و فقر مالى و حالى انفاق مى‏كنند و فرونشانندگان خشم و بخشايندگان (لغزش‏هاى) مردم‏اند، و خدا نيكوكاران را دوست دارد.

11-ذکر خداوند بعد از انجام گناه

12-استغفار و پشیمانی بعد از انجام گناه

13-تکرار نکردن کارهای زشت خود بعد از انجام گناه

وَ الَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَ مَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ وَ لَمْ يُصرُِّواْ عَلىَ مَا فَعَلُواْ وَ هُمْ يَعْلَمُونَ(135)

و آنان كه چون كار زشتى (گناه كبيره‏اى) انجام دهند و يا (به گناه صغيره‏اى) بر خود ستم نمايند، خدا را به ياد آرند و براى گناهان خود آمرزش خواهند- و كيست جز خداوند كه گناهان را ببخشد؟- و بر آنچه كرده‏اند در حالى كه مى‏دانند اصرار نمى‏ورزند.

أُوْلَئكَ جَزَاؤُهُم مَّغْفِرَةٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَ جَنَّاتٌ تجَْرِى مِن تحَْتِهَا الْأَنهَْارُ خَلِدِينَ فِيهَا  وَ نِعْمَ أَجْرُ الْعَمِلِينَ(136)

آنها پاداششان آمرزشى است از جانب پروردگارشان و بهشت‏هايى كه از زير (ساختمان و درختان) آنها نهرها جارى است، جاودانه در آن باشند، و خوب پاداشى است پاداش اين عمل‏كنندگان.

 

َ كَذَالِكَ يجَْزِى اللَّهُ الْمُتَّقِينَ(31) نحل

باغ‏هايى جاودانى كه به آنها درآيند، نهرها از زير (درختان) آنها روان است براى آنها در آنجا هر چه بخواهند فراهم است. اين گونه خداوند پرهيزكاران را پاداش مى‏دهد.

14-مرگ پاک و عاقبت بخیری

الَّذِينَ تَتَوَفَّئهُمُ الْمَلَئكَةُ طَيِّبِينَ  يَقُولُونَ سَلَامٌ عَلَيْكُمُ ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ(32)

 همان كسانى كه فرشتگان جان آنها را در حالى كه پاكيزه (از پليدى كفر و فسق) اند مى‏ستانند (به آنها) مى‏گويند: سلام بر شما، به بهشت درآييد به پاس آنچه به جا مى‏آورديد (فعلا وارد بهشت برزخ و پس از قيامت وارد بهشت ابدى گرديد).

 

 إِنَّ الْخِزْىَ الْيَوْمَ وَ السُّوءَ عَلىَ الْكَفِرِينَ(27)نحل

سپس در روز قيامت نيز آنها را رسوا و خوار مى‏كند و مى‏گويد: كجايند آن شريكان من كه درباره آنها (با اهل حق) دشمنى و ستيزگى مى‏كرديد؟! كسانى كه به آنها علم داده شده (انبياء و مقربان آنها) گويند: حقّا كه امروز رسوايى و خوارى و عذاب بر كافران است.

الَّذِينَ تَتَوَفَّئهُمُ الْمَلَئكَةُ ظَالِمِى أَنفُسِهِمْ  فَأَلْقَوُاْ السَّلَمَ مَا كُنَّا نَعْمَلُ مِن سُوءِ   بَلىَ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمُ  بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ(28)

فَادْخُلُواْ أَبْوَابَ جَهَنَّمَ خَلِدِينَ فِيهَا  فَلَبِئْسَ مَثْوَى الْمُتَكَبرِِّينَ(29)

 كسانى كه فرشتگان جانشان را در حالى كه ستمكار بر خويش بوده‏اند مى‏ستانند (در آن حال) سر تسليم و خضوع فرود مى‏آورند (و مى‏گويند) ما هيچ عمل بدى انجام نمى‏داديم. چرا (انجام مى‏داديد، زيرا) مسلّما خداوند به آنچه مى‏كرديد داناست.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    قَالَ الصادق علیه السلام : مَسْحُ الْوَجْهِ بَعْدَ الْوُضُوءِ يَذْهَبُ بِالْكَلَفِ وَ يَزِيدُ فِي الرِّزْق‏ وَ أُمِرَ بِمَسْحِ الْحَاجِبِ وَ أَنْ يَقُولَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الْمُحْسِنِ الْمُجْمِلِ الْمُنْعِمِ الْمُفَضِّلِ فَلَا تَرْمَدُ عَيْنَا

    و فرمود: دست كشيدن بچهره پس از وضوء ككمك چهره را بزدايد، و روزى را فراوان كند، تذکر: قبل از وضو پاهای خود را خوب بشویید تا تمیز شود که وقتی مسح کشیدید رغبت داشته باشید که آب دست و مسحتون را روی صورت بکشید. البته مومن همیشه باید پاهایش تمیز باشد. و فرمود: بابرو دست كشند و گويند: االْحَمْدُ لِلَّهِ الْمُحْسِنِ الْمُجْمِلِ الْمُنْعِمِ الْمُفَضِل‏تا چشم درد نگيرد،

    بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏59، ص: 27

لينک هاي مفيد