Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 37691
تعداد بازدید : 4377

پنج نمونه ار حجاب و عفاف در صحنه های عاشورای حسینی

پنج نمونه ار حجاب و عفاف در صحنه های عاشورای حسینی

پنج نمونه , حجاب ,عفاف , صحنه های ,عاشورای حسینی
1- سفارشات امام حسین علیه السلام
2- سفارش امام سجاد علیه السلام
3- فریاد زنان بر سر عمر سعد ملعون
4- سفارش ام کلثوم به مامور بردن اسیران
5-اعتراضهای شدی حضرت زینب به ابن زیاد


عفاف و حجاب‏ ذر صحنه های کربلا
كرامت انسانى زن، در سايه عفاف او تأمين مى‏شود. حجاب نيز يكى از احكام دينى است كه براى حفظ عّفت و پاكدامنى زن و نيز حفظ جامعه از آلودگى هاى اخلاقى تشريع شده است. نهضت عاشورا براى احياى ارزش هاى دينى بود. در سايه آن حجاب و عفاف زن مسلمان نيز جايگاه خود را يافت و امام حسين عليه السلام و زينب كبرى‏ و دودمان رسالت، چه با سخنانشان، چه با نحوه عمل خويش، يادآور اين گوهر ناب گشتند. براى زنان، زينب كبرى‏ و خاندان امام حسين عليه السلام الگوى حجاب و عفاف است.
اينان در عين مشاركت در حماسه عظيم و اداى رسالت حسّاس و خطير اجتماعى، متانت و عفاف را هم مراعات كردند و اسوه همگان شدند.

1- سفارشات امام حسین علیه السلام
حسين بن على عليه السلام به خواهران خويش و به دخترش، فاطمه، توصيه فرمود كه اگر من كشته شوم، گريبان چاك نزنيد، صورت مخراشيد و سخنان ناروا و نكوهيده مگوييد. «موسوعة كلمات الامام الحسين، ص 406.»
اينگونه حالات، در شأن خاندان قهرمان آن حضرت نبود، بخصوص كه چشم دشمن ناظر صحنه‏ها و رفتار آنان بود.
در آخرين لحظات، وقتى آن حضرت صداى، گريه بلند دخترانش را شنيد برادرش عباس و پسرش علىّ اكبر را فرستاد كه آنان را به صبورى و مراعات آرامش دعوت كنند. « وقعة الطف، ص 206.»

به نقل سيد بن طاووس، شب عاشورا امام حسين عليه السلام درگفت گو با خانواده اش آنان را به حجاب و عفاف و خويشتن دارى توصيه كرد. «5» روزعاشورا وقتى زينب كبرى، بى‏طاقت و صبر شد و به صورت خود زد، امام به او فرمود: آرام باش، زبان شماتت اين گروه را نسبت به ما دراز مكن. «1» در حادثه حمله دشمن به خيمه‏ها و غارت آنچه آنجا بود، زنى از بنى بكر بن وائل از بانوان حرم دفاع كرد و خطاب كرد كه: اى آل بكر بن وائل! آيا دختران پيامبر را غارت مى‏كنند و جامه‏هايشان را مى‏برند و شما مى‏نگريد؟ « ارشاد، شيخ مفيد، ج 2، ص 113.»

 

2- سفارش امام سجاد علیه السلام
رفتار توأم با عفاف و رعايت حجاب همسران و دختران شهداى كربلا و حضرت زينب، نمونه عملى متانت بانوى اسلام بود. امام سجاد عليه السلام نيز تا مى توانست، مراقب حفظ شؤون آن بانوان بود. در كوفه به ابن زياد گفت: مرد مسلمان و پاكدامنى را همراه اين زنان بفرست، اگر اهل تقوايى! «تاريخ طبرى، ج 4، ص 350.»

 

3- فریاد زنان بر سر عمر سعد ملعون
به نقل شيخ مفيد: پس از كشته شدن امام حسين عليه السلام وقتى گذار عمر سعد نزد زنان و دختران امام شهدا افتاد، زنان بر سر او فرياد زدند و گريستند و از او خواستند كه آنچه را از آنان غارت شده به آنان بازگردانند، تا به وسيله آنان خود را بپوشانند. « ارشاد، شيخ مفيد، ج 2، ص 113.»


4- سفارش ام کلثوم به مامور بردن اسیران
دختران و خواهران امام، مواظب بودند تا حريم عفاف و حجاب اهل بيت پيامبر تا آنجا كه مى‏شود، حفظ و رعايت شود. ام كلثوم به مأمورِ بردن اسيران گفت: وقتى ما را وارد شهر دمشق مى‏كنيد از درى وارد كنيد كه تماشاچى كمترى داشته باشد. و از آنان درخواست كرد كه سرهاى شهدا را از ميان كجاوه‏هاى اهل بيت فاصله بدهند تا نگاه مردم به آنها باشد و حرم رسول‏الله را تماشا نكنند و گفت: از بس كه مردم ما را در اين حال تماشا كردند، خوار شديم.! « ارشاد، شيخ مفيد، ج 2، ص 113.»

 

5- اعتراضهای شدی حضرت زینب به ابن زیاد
از اعتراض هاى شديد حضرت زينب عليها السلام به يزيد، اين بود كه: اى يزيد! آيا از عدالت است كه كنيزان خود را در حرمسرا پوشيده نگاه داشته‏اى و دختران پيامبر را به صورت اسير شهر به شهر مى گردانى، حجاب آنها را هتك كرده، چهره‏هايشان را در معرض ديد همگان قرار داه‏اى كه دور و نزديك به صورت آنان نگاه مى‏كنند؟! « ارشاد، شيخ مفيد، ج 2، ص 113.»
هدف‏ از نقل اين نمونه‏ها نشان‏دادن اين نكته است كه هم خاندان امام حسين عليه السلام، نسبت به حجاب و عفاف خويش مواظبت داشتند، و هم از رفتار دشمن در اين كه حريم حرمت عترت پيامبر را نگاه نداشته و آنان را در معرض تماشاى مردم قرار داده بودند، بشدّت انتقاد مى‏كردند.
با آنكه زير دست دشمن بودند و داغدار و مصيبت زده از منزلى به منزلى و از شهرى به شهرى و از دربارى به دربارى آنان را مى بردند، با نهايت دقت، نسبت به حفظ شأن و مرتبه يك زن پاكدامن و متعهّد مراقبت داشتند. و در همان حال نيز سخنرانى هاى افشارگرانه و انجام رسالت و تبيين و دفاع از اهداف شهدا باز نمى ماندند. حركت اجتماعى سياسى، در عين مراعات حجاب و عفاف. و اين درسى براى بانوان در همه دوران ها و همه شرايط است.

ار کتاب پيامهاى عاشورا       ص  90 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    وَ قَالَ الصَّادِقُ ع لَا تُعْطُوا الْعَيْنَ حَظَّهَا مِنَ النَّوْمِ فَإِنَّهَا أَقَلُّ شَيْ‏ءٍ شُكْرا إرشاد القلوب إلى الصواب ج‏1 92 الباب الثاني و العشرون في فضل صلاة الليل

    حضرت صادق عليه السّلام فرمود: چشمتان را زياد بخواب عادت ندهيد زيرا كه كمتر سپاسگزارى ميكند ( آنرا بیدار نگهدارید برای عبادت بیشتر و کارهای خیر )

لينک هاي مفيد